Zajímavosti na Šumavě

Okolí

Okolo nás je spousta krás

Annín

Sklárna ANNÍN

Sklárna zde byla založena kašperskohorským měšťanem Augustinem Müllerem již v roce 1796. A tehdejší Augustinova huť byla vybudována velkoryse. Vedle sklářů v huti zde pracovali v samostatných provozech také brusiči, rytci, pozlacovači a malíři skla. A okolo sklárny vyrostla osada. V prvních desetiletích historie sklárny se zde vystřídala řada skelmistrů.

Sklárna Rajský dvůr

Donedávna jediné pokračování tradice Annínské sklárny. Brusírna skla, prodejní galerie i muzeum. Zhruba 1km od hotelu.

Kostel u Sv.Mořice (Mouřenec)

Obklopuje jej hřbitov s kostnicí. Od 1.7. do 31.8. komentované prohlídky vždy od 16 hodin. Mimo toto období se konají různé akce. Zhruba 1km od hotelu.

Hrady, zámky

Hrad Kašperk

Nejvýše položený královský hrad v Čechách, kde se natáčela pohádka Anděl Páně, přístupný po několika turistických trasách různých délek.

Hrad Rabí

Působivá hradní zřícenina z 1. poloviny 13. století, kde Jan Žižka z Trocnova přišel o své druhé oko.

Státní hrad Švihov

Hrad a zámek Klenová

Rozhledny

Svatobor

Kamenná rozhledna turistickou chatou a kruhovým výhledem ve výšce 28m a restaurací. Přístupná autem i po turistické trase ze Sušice.

Rozhledna na Sedle

Znovuobnovená dřevěná rozhledna ve výšce 902 m n.m., druhé nejvýše položené hradiště po nedalekém Obřím hradě.

Poledník

Vrchol nad Prášilským jezerem ve výšce 1315 m n.m.. Nejkrásnější pohled na Šumavu z vyhlídkové věže ve výšce 37m. Dostupná pěšky i na kole z Modravy, Prášil nebo Srní.

Klostermannova rozhledna

Rozhledna na Javorníku v nadmořské výšce 1066 m n.m. Při dobrém výhledu možné dohlédnout na Alpy.

Muzea a expozice

Muzeum Šumavy Kašperské hory

Expozice hraček, Muzeum historických motocyklů a Pivovarnické muzeum

Muzeum Šumavy Sušice a Mechanický Betlém

Rosenauerův mlýn

Muzeum mlynářství v Horažďovicích

Muzeum Hory Matky Boží

Muzeum hornictví

Muzeum Dr. Šimona Adlera na Dobré Vodě

Židovské muzeum a kostel sv. Vintíře

Synagoga v Hartmanicích

Nejvýše položená horská synagoga

Zoologický program národního parku

Návštěvnické centrum Kvilda – jeleni

V areálu si mohou návštěvníci prohlédnout výběh s jeleny, kterým prochází naučný okruh s pozorovacími přístřešky. Pro rodiče s dětmi je vedle budovy k dispozici hřiště s herními prvky.

Návštěvnické centrum Srní – vlci

V areálu tohoto NC je pro návštěvníky vybudována vyvýšená lávka, ze které lze sledovat výběh s vlky. Také zde je pro rodiče s dětmi připraveno hřiště vedle budovy.

Soví voliéry Borová Lada

Návštěvní trasa mezi jednotlivými voliérami je řešena pomocí dřevěné stezky s rozšířenými pozorovacími místy.

Pro cyklisty

Šumavská cyklomagistrála

Jediná cyklostezka na Šumavě. Délka 25 km. Gerlova Huť – Nová Hůrka - Prášily – Srní.

Cyklotrasy v Národním parku Šumava

Úplný seznam cyklotras naleznete v příloze č. 2 platného Návštěvního řádu.

Otavská cyklostezka Sušice

Otavská cyklostezka začíná na Modravě, vede podél řeky Vydry a Otavy, prochází přes Hartmanice, Sušici, Horažďovice, Strakonice a končí až na Zvíkovském Podhradí. Celá trasa měří 166 km. Úsek Otavské cyklistické stezky Sušice je dlouhý necelých 11 km. Provede Vás překrásnou lesnatou krajinou podél řeky Otavy.

Pro pěší

Doporučené pěší trasy v rámci NP Šumava

Naučná stezka Povydří

Naučná stezka kolem krásného koryta řeky Vydry patří mezi nejkrásnější a nejoblíbenější návštěvní místa. Délka celé trasy je 7,5km uprostřed možnost občerstvení na Turnerově chatě.

Brožura tras vhodných pro vozíčkáře/kočárky

Další tipy na pěší výlety s kočárkem

Šumavská jezera

Černé jezero

Největší Šumavské jezero má rozlohu 18,5 ha a dosahuje hloubky až 40 m. Od hráze k Jezerní stěně je asi 800 m dlouhé. Přístup k jezeru umožňuje trasa žluté značky z parkoviště na Špičáckém sedle (asi 3,5 km).

Čertovo jezero

Druhé největší šumavské jezero. Má rozlohu asi 10 ha a jeho největší hloubka je přibližně 37 m. K Čertovu jezeru je možné se dostat po žluté značce z parkoviště ze Špičáckého sedla (2,5 km). Odtud pokračuje trasa červené značky k Černému jezeru přes Rozvodí (asi 2,5 km) a dále k Bílé strži (s téměř 14 m vysokým vodopádem).

Prášilské jezero

Jedno z nejmenších ledovcových jezer. Plošná výměra jezera je 3,91 ha, hloubka se odhaduje až na 30 m. Prášilské jezero je přístupné z Prášil po červené turistické značce (5 km).

Plešné jezero

Plešné jezero se rozkládá na svahu hory Plechý v nadmořské výšce 1089 m. Jezero je pozoruhodné výskytem vzácné vodní kapradiny šídlatky ostnovýtrusné. Přístup k jezeru je možný po trase zelené značky z Nové Pece (asi 10 km) nebo z osady Jelení (asi 7 km).

Jezero Laka

Jezero Laka je nejmenší, ale nejvýše položené šumavské jezero (1.096 m n.m.). Přístup k jezeru je možný pěšky nebo na kole, v zimě na běžeckých lyžích po modré turistické značce z parkoviště v Nové Hůrce (5,5 km).

Ostatní aktivity

Offpark

Lanový park v Sušici, Prášilech a na Modravě. Možnost plavby na raftech, sjezd terénních koloběžek, paintball nebo let balónem.

Stezka korunami stromů Lipno

Stezka korunami stromů je citlivě začleněna do krajiny v okolí Lipenského jezera a je unikátním doplněním Lipna. Součástí Stezky jsou naučné didaktické prvky, zážitkové stanice, vyhlídková věž ve výši 40m a tobogán.

Stezka v korunách stromů v Neuschönau

Procházejte se ve výšce až 25 metrů nad zemí lesem a nedotčenou přírodou. Celkovou délkou 1300 metrů se Stezka v korunách stromů v Bavorském národním parku řadí mezi nejdelší stezky v korunách stromů na světě. Pro návštěvníky jsou zde přichystány také zážitkové zastávky.